BIR GUN HERKES 15 DAKIKALIGINA BURAYA MOTTO YAZACAK /JUNE 2010

"fenomensin lan sen!"

8 Nisan 2010 Perşembe

iki dil

dün akşam eve erken geldim.

kravatlı meşguliyetimin güzel günlerinden biriydi. çünkü birim olarak ayın elemanı tandansını yakaladığımız için sadece okumak zorunda kalanların okuyacağı veya genellikle sadece canı sıkılanların resimlerine baktığı bir dergi bizi fotoğrafladı. mayıs ayında bayilerdeyiz. ama siz yine ısrarla istemeyin bayilerden, dedim ya işte pek o kadar genel izleyici tadında bir dergi değil(yok lan +18'lik demek istemedim hemen hinlenme (hinlik), iş dergisi işte).. eh dergi işi de erken bitince kaçtım eve..

geçen hafta aldığım filmlerden türk filmi gecesi yapayım dedim. iki dil filmi. yani ben böyle etiketledim işte.

önce iki dil bir bavul'a daldım. çok beğenildiğini duymuştum ama bunun öncesinde konusundan biraz işkillenmiştim. ah benim bu önyargılarım. kürtçe-türkçe, ana dil-yabancı dil, üst alt kimlik, kürt köyünde türk öğretmen mottosu vs vs. hiçbir şey anlatmıyormuş gibi görünüp dünyanın en büyük orospuçocukluğu* ile hassasiyetlerimizi birilerine peşkeş çeken filmlerden zannetmiştim.

izledim sonunda. hep bir şeyler aradım. ama kaydadeğer, küfretmeye, yine mi siz orospuçocukları demeye gerek yokmuş. sıcak film. veletlerin mimiklerine gülümseyerek geçti bütün film.


buna benzer filmlerde iletişememe sorunlarını gördüğümde hemen aklıma "lost in translation"** geliyor. negzel filmdi yahu. babel de lezizdi bak. neyse bizim öğretmenin çabalarına sıkıntılarına burkulsam da yavaş yavaş aşama kaydetmesi, zülküf'ün okumayı ve türkçeyi sökmesine de pek bir sevindim.

film bitirken saate baktım, ikinci filmin bitişini hesapladım.yarımı bulacaktı bitmesi ama izleyecektim artık, kaç gündür bana bakan diğer dil filmini..

iki dil bir bavul biter bitmez, başka dilde aşk'a daldım..

filmde birkaç hikaye birden vardı, bak burdan inaritu'mun babel'i, amores perros'u veya 21 gram'ına benziyor (benzetmese ölecek hastalığı) 3 hikaye var. ama öyle "filminde birçok şeyi anlatmaya çalışırken hiçbirini iyi anlatamamış" değil, değindiği konuları da şahane anlatmış bir film..

başlarken uyukluyordum ama ortasına geldiğimde dimdik izlerken buldum kendimi. sonu da güzel bitti.. müzikleri de lezizdi. şunu söyliyim, bu mor ve ötesi hangi filme şarkısını verse o film tutar arkadaş. bkz. mustafa hakkında her şey***. mor ve ötesi dışındaki şarkılar da çogzeldi. iyi seçimler olmuş.

senaryosunu yönetmen ilksen başarır'la birlikte mert fırat birlikte yazmış. aferin dedim ulan çocuğa. ilk bakışta beklenmeyecek hareketler bunlar. insanların önyargılarımı bu şekilde ezmeleri, üzerinde tepinmeleri çok hoşuma gidiyor. film sağır bir adamın hikayesini anlatırken biraz daha ses oyunları yapmasını beklerdim aslında ama olsun.


iki film de güzeldi valla. ulan artık öyle bir hakle getirdiniz ki beni "türk filmi seviyorum" demekten çekinirim oldum. hayır ne oluyorsa " ben türk filmine gitmem"**** deyince. boyunuz uzuyor sanıyorsunuz ama değil. bak şunu demeyeceğim, "türk filmi izlemeyip boktan amerikan romantik komedilerine bayılırsınız" demeyeceğim. en güzel avrupa filmlerini, en süpersonik uzakdoğu filmlerini de tercih etseniz çok iyi türk filmleri izlenmeli bence. ama bunu yapmıyorlar diye de üzülemem.

*****

işte böyle. uzun zamandır bi kasavet var üzerimde. içimden gelmiyor. idare ediverin bunlarla.

Jevoo sen özletme, yaz..

*çok afedersiniz ağzımı bozdum.
**ulan bill murray'e oscar vermemişlerdi. üzülmüştüm.
***mustafa hakkında her şey, çağan ırmak'ın zirvesidir. sonrasında aşağıya doğru inmeye başlamıştır.
****"ben türk filmine gitmem" diyen adama "o zaman hadi sektör git"* diyesim geliyor ama içime atıyorum. sonra her şeyi içine atıyorsun diyorlar, söylesem mi :P
*****yazıyı yazarken duman'ın senin marşın sarkısını otomatiğe aldım. olm duman çok acaipsiniz yea yea yea.. sözler de manidar oldu.

sözlerimiz vardır, söylemek zaman alsın
ellerimiz bağlı, istediği kadar olsun
hislerimiz farklı, öfkeden uzak olsun

***** http://fizy.com/s/1ah02i

8 yorum:

Adsız dedi ki...

tavsiyelerini seviyorum.
şarkılarla sinema bir başka güzel oluyor sevgili done.
ama;
hislerimiz farklı, öfkeden uzak olsun'a
bayıldımmm.

dereotundannefretederim dedi ki...

ne yalan söyliyim severek okuduğum insanların güzel sözlerini de ben seviyorum.

bu şarkıda yazmak benim de hoşuma gitti..filmlerse benim için sade olsun, bağırmasın anlatmak istediklerini yeter.

Mor menekse dedi ki...

bak simdi ben bu iki filmi de izledim,begendim de ayrica. bi kere yani ben avrupa romantik komedilerini sevmem. naylon gibiler. cok isitirsan erir,anliyor musun? ama bizdekiler öyle degil. her seferinde bi duyguyu yakalayabiliyorsun. mesela bak onur ünlü'ye. bi polis'ine ne bileyim günesin oglu'na,hatta aci ask'a bilhassa. nedir yani,kalbim zamani'ndaki tadi gecenin dibinde izlemis olmamdan kaynakli begenmis olamam herhalde. türk sinemasina haddinden fazla burun kiviranlarin,burunlari düssün. o kadar diyorum.

dereotundannefretederim dedi ki...

mor'um beğenmeyebilirdim de ama peşin peşin bi taraflarımızı kaldırmaya gerek yok (burnumuzu:) izle kardeşim, beğenmezsen olmamış dersin. adamlar oscar hariç en büyük ödülleri vermediler sanki türk filmlerine.

ama bak romantik komedi konusunda bütün insanlık önyargılı olabilir :) buna hak veririm.. meg ryan bitince romantik komedi de bitmiş sayıldı :P

şu her türlü duyguyu yakalayabiliyorum işine gelince benim için de doğru. hatta müzik de böyle benim için. güzel bir türkçe şarkıyı hiçbir şeye değişmem.

Pilli Petro dedi ki...

iki dil bir bavul filmini ben de izledim tam bir Türkiye gerçeği olarak gördüm. öğretmenin yerine kendimi koydum, felaket hissettim.

verilmesi gereken msjı almış bulunmaktayım :)

başka dilde aşk ise henüz izleyemediklerimden ilk fırsatta izlemek lazım :)

dereotundannefretederim dedi ki...

Petroo :) baska dilde ask icin tahmin ediyorum ki yillar gecse de sevilecek bir film olacak. Dun izledim ama simdi dusununce daha bi guzel hatirliyorum. Sinema iste :p

Ortmen misin yoksa? yoksa ortmen diilken mi koydun yerine? Ama negzel oynamis iki dil bir bavul'daki ortmen.. Denizlili aksaniyla sempatikti.

.../J/... dedi ki...

baska dilde ask nasil bir film yaa! koma...

dereotundannefretederim dedi ki...

biraz romantizm J :)))